
Novembri viimane nädal on nimetatud üleeuroopaliseks jäätmetekke vältimise nädalaks, mille raames kutsutakse inimesi üles jäätmeteket vältima, ressursse säästlikult kasutama ja selles valdkonnas inimeste teadlikkust tõstma. Mida Sina jäätmetekke vähendamiseks teha saaksid? * Võta poodi kaasa oma kott! Väga mugav on kasutada riidest kotti, juhul kui Sul seda veel ei ole, siis ideid õmblemiseks leiad http://www.pinterest.com/tairy77/homemade-bags Loe edasi …

Laupäeval 24.mail osales projekti meeskond Ruila rattakrossil – sel korral mitte jalgrattasõiduga, vaid viis läbi töötoa kõigile huvilistele. Ka sel korral oli töötoa teemaks välitingimustesse hästi sobiv puidule ja kivile maalimine, mis pakkus huvi nii suuretele kui väikestele. Populaarseimaks maalimise teemaks olid kindlasti medalid. Võrreldes Vasalemma Kevadlaada päevaga oli sel korral väga palav. Sellest hoolimata Loe edasi …

Pühapäeval 4. mail viis projekti meeskond Vasalemma Kevadlaadal läbi toreda kevadise töötoa kõigile huvilistele. Sel korral olime ettevalmistanud välitingimustesse sobivad teemad: puidule maalimine ja sõbrapaelte punumine. Hoolimata külmast ilmast jätkus osalisi nii laadale kui ka töötuppa. Populaarsemaks osutus siiski puidule maalimine, ilmselt just seetõttu, et pintslit on võimalik käes hoida ka kinnastega. Kuna osalejatele vanusepiiranguid Loe edasi …

Huvilised said kahel pühapäeval Laitse Seltsimajas kokku, et õppida köitva köitmise saladusi suurepärase juhendaja Viki käe all. Köitmise töötubade läbiviimise idee sai tegelikkuses alguse ühest varasemat – Kodukoha lugu faktides ja fotodel – projektist. Kuidas muidu seda kodukoha ja suguvõsa ajalugu hoiustada ja eksponeerida kui mitte enda köidetud albumis, märkmikus või fotokarbis. Nii õpitigi selgeks Loe edasi …

Aeg on kiirelt ja väga tegusalt uude aastasse jõudnud – hea hetk kokkuvõtteid teha. Oleme töötubade projekti tegevustega peaaegu poole peale jõudnud. Toimunud on keraamika, viltimise ja ehete valmistamise töötoad. Viltimise töötuba toimus lisaks Laitse Seltsimajale ja Vasalemma Seltsimajale ka Haiba Noortekeskuses. Kõik senised tegevused on saanud positiivse tagasiside. Noortele endile meeldib, et ei seata piire Loe edasi …

Tutvustavale infopäevale nii Vasalemma kui Laitse Seltsimajja kogunes rohkesti huvilisi, mõlemad grupid said osalejaid täis. Elevust jätkus kuhjaga ja mis peamine – projektis plaanitavad tegevused kiideti heaks ja sooviti aga kiirelt tegutsema hakata! Esimese töötoa teema on keraamika ja kõik osalised on esimesed tööd juba ka valmis saanud. Toimunud töötoad on olnud lõbusad, noored on asjalikud Loe edasi …

25. ja 29. juunil toimus Laitse Seltsimajas koolitus „Susside viltimine“. Sigridi juhendamisel saadi selgeks põhitõed viltmise kohta, mida tuli koheselt rakendama hakata – igal osalejal tuli koolituspäevade lõpuks paar susse valmis saada. Lisaks koolituspäevadel tehtule tuli kõigil teha ka kodutööd. Kuigi osalejate seas oli ka päris algajaid viltijaid ja susside viltmine ei ole just kõige Loe edasi …

Koolituse käigus õpitakse nii nõelviltimise kui ka märgviltimise tehnikat. Koolituse käigus valmib osalejal üks paar vilditud susse. Kahe koolituspäeva vahel tuleb osalejatel teha ka kodutööd. Juhendaja Sigrid Info ja registreerimine kerli@harjuloogiline.ee, 56 49 48 47 Õpitoad toimuvad Kohaliku Omaalgatuse Programmi toel Koolitusel osalemise tasu projekti omaosaluse katteks on 4 eurot, sisaldab ka koolituspäevade kohvipause. Susside Loe edasi …

MTÜ Harju Loogiline soovib oma tegevusega muuhulgas kaasa aidata ka noorte omaalgatuse, ettevõtlikkuse ja loovuse tekkimisele ja arendamisele. Sellest soovist sai idee ja ideest sündis projekt nimega “Loon ise töötoad noortele”, mis esitati 1. maiks Euroopa Noored programmi. Projekti hindamine toimub juuni lõpus ning otsus võimaliku rahastuse kohta selgub juuli alguses. Projekti tegevused ja eesmärgid Loe edasi …

Külastuspäeval tutvustasid muuseumi direktor Riine Kallas ja muuseumi peavarahoidja Mall Siniveer muuseumi näitusi ja andsid ülevaate ka muuseumi igapäevastest tegemistest. Osalejaid said infot sellest kuidas asjad muuseumisse jõuavad ja kuidas ning kus neid säilitakse ja hoitakse. Palju põnevust tekitas ka muuseumi raamatukoguga tutvumine, kus sai tutvuda ka oma kodukohaga seotud teabematerjalidega. Suured tänusõnad Harjumaa Muuseumile Loe edasi …

Sellele küsimusele otsiti vastuseid 6. aprillil toimunud koolituspäeval „Perekonna vanade fotode jäädvustamine“. Koolituspäev oli pühendatud pere ja kodukoha vanade fotode uurimisele, jäädvustamisele ja eksponeerimisele. Koolitaja Katrin Uudeküll jagas näpunäiteid ka tuleviku fotode jäädvustamiseks, et säilitada ajaloopärandit järgmistele põlvkondadele. Tarkuseteri koolituspäevalt: Kirjuta vanadele fotodele taha nimed, aasta ja koht kus foto on tehtud! Tee perepilte, portreefotosid Loe edasi …

MTÜ Harju Loogiline poolt korraldatav koolituste sari “Kodukoha lugu faktides ja fotodel” alustas 24. märtsil koduloo ja perekonna (suguvõsa) uurimise koolituspäevaga. Eesti Genealoogia Seltsi esimees Raivo Maine jagas teadmisi ja kogemusi suguvõsa uurimisest: mida ja kuidas otsida, kuidas uurida ja kuidas lõpptulemusi vormistada. Koolituspäev oli sisukas ja äärmiselt põnev. Algajad suguvõsa uurijaid said aimu ka Loe edasi …

NB! Projekti kolmas osa lükkub edasi pühapäevale, 28. aprillile, kellaaeg ja kõik muu jääb samaks! Kodukoha ja oma perekonna/suguvõsa ajaloo tundmine on oluline väärtus, millele inimesed ei oska tihti piisavalt tähelepanu pöörata või pööratakse tähelepanu alles siis kui on liiga hilja – ei ole enam inimesi kes teaksid ja räägiksid. Samas on iseenda identiteedi väärtustamise Loe edasi …

9. märtsil 2013 toimus Laitse Seltsimajas koolitus „Laastumaal koos taaskasutuse temaatikaga“. Särava Anneli Kaasik’u juhendamisel maaliti puidule kaunid päikeseloojangud, maastikud, lambad, puud, lilled… Värvidega kokku ei hoitud ja kui pintslist väheks jäi, siis võeti maalimisel appi ka näpud. Kõik valminud maalid on ehedad ja elavad. Lisaks maalimisele sai selgeks ka paberist lillede voltimine ja õnnitluskaartide Loe edasi …

Spetsiaalselt Eesti Vabariigi 95. sünnipäevaks on valminud „Tuulepealse maa” uus osa, mis kannab pealkirja „Ei ole sõda noortele meestele” ja on eetris ETVs pühapäeval, 24. veebruaril kell 22.00. „Tuulepealse maa“ 13. osa viib vaataja 1943. aasta hilissügisesse. Eesti, nagu ka suur osa Euroopast, on Saksamaa poolt okupeeritud ja näib, et sakslased püsivad kindlalt. Siiski on Loe edasi …

Vasalemma Aedlinna Selts andis 2012. aasta lõpus välja raamatu “Meenutusi Vasalemmast”. Raamat põhineb 2010. aastal läbiviidud intervjuudel, millega koguti ja lindistati Vasalemma aedlinna vanemaealiste elanike mälestusi lapsepõlvest ja elust-olust Vasalemmas aastakümneid tagasi. Raamatu autori Marju Algvere sõnul oli ja on raamatu eesmärgiks jäädvustada isiklikke kilde aedlinna minevikumosaiigist, millega me kõik ühel või teisel moel sügavalt Loe edasi …

2. ja 3. veebruaril toimusid Laitse Seltsimajas polümeersavi kasutamise teemalised õpitoad. Vilunud juhendaja “Karnaaks-i” õpetuste abil valmisid osalejatel paeltikandiga rahvuslik pross, arhalised helmed donna kato stiilis ning selgeks saadi ka algtõed traaditööde kohta, et enda valminud helmed hiljem meelepäraseks ehteks kokku põimida. Osalejad õpitoast: Marju: “Põnev oli vahelduseks midagi täiesti uut proovida. Traaditööd oli küll Loe edasi …

Äsja 25. aastaseks saanud Eesti Muinsuskaitse Selts on teinud ettepaneku algatada Eesti Vabariigi 95. aastapäeval uus traditsioon: pidada meeles Eesti suurkujusid ning süüdata aastapäevanädalal nende haudadel küünlad. Meenutuste kuu avab Eesti Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves, kes koos Tarvastu Gümnaasiumi õpilastega asetab 8. veebruaril küünla Eesti muinsuskaitse ideoloogi Helmi Üpruse (1911-1978) hauale Tarvastu surnuaias. Kultuuripärandi Loe edasi …

Kultuuriministeerium on alanud aasta kuulutatud kultuuripärandi aastaks, millega ärgitatakse üles leidma ja hindama väärtuslikku meie ümber. Aasta juhtlause: pärijata pole pärandit! “Kultuuripärandi mõiste on viimastel aastakümnetel, eriti aga uuel aastatuhandel märkimisväärselt avardunud – seda nii muinsuskaitse sees, kus väärtuste süsteem on liikunud kitsalt aineliselt pärandilt ja üksikobjektilt kultuuriväärtusliku keskkonna suunas, hõlmates nt kultuurmaastikke – aga Loe edasi …

„Kadakast on saanud omamoodi sümbol Eestimaa ja kogu Eesti rahva jaoks. See puhastava ja raviva toimega vähenõudlik, jändrik, visa ja tugev põõsaspuu hoiab kindlalt kinni kehvemate paepealsete õhukesest maakamarast ning kasvab vahel ootamatult suureks ja uhkeks, kehastades nõnda olude kiuste söilivat kustumatut elujõudu.“ (Ants Viires) Kadakas on haruldane selle poolest, et tema puit säilitab oma Loe edasi …

Vasalemma Valla Rahvuste Seltsi algatusel ja Kohaliku Omaalgatuse Programmi toel algas 19.jaanuaril 2013.a Rummul keraamika koolitus algajatele. Esimeselt koolituspäevalt lahkusid osalejad rahuolevalt, sest päris esimesed tööd jäid edasist viimistlemist ootama. Õpituba viib läbi MTÜ Harju Loogiline.

Kindlad andmed lubjakivi murdmisest ja töötlemisest Vasalemmas ja selle lähiümbruses ulatuvad 13. sajandisse. Esimeste suuremate ehitiste hulka kuulub ka Padise klooster. 1878. aastal alustas sakslane Sack organiseeritud lubjakivi murdmisega Vasalemmas. Sellest ajast pärinevad esimesed krundid, Klaose ja Vanapere, kus hakati kivi murdma kohalikuks otstarbeks. Suurem osa murtud kivist veeti Vasalemmast Keilasse, kust see edasi Venemaale Loe edasi …

Tass, mille muster saab jutustada lugusid ajast, mil ta vana küüni seinalauana vihma, tuule ja päikese käes räsides seisis. Ta saab rääkida aegadest, mis jäävad minevikku ja mille kohta meie teame vaid seda, mida räägivad need, kes veel mäletavad … Idee: MTÜ Laitse Seltsimaja Teostus: MTÜ Harju Loogiline Valminud MTÜ Laitse Seltsimaja tellimusel

„Sügaval, sügaval kehas, elab hing. Hinge sees, tema keskel, seisab ühel jalal lind. Lind, kelle nimi on Hingelind. Ja ta tunneb kõike seda, mida meiegi tunneme. On inimesi, kes kuulavad teda sageli. On inimesi, kes kuulavad teda harva. Ja on inimesi, kes kuulavad teda ainult üks kord elus. Sellepärast tasub – kas või hilja öösel, Loe edasi …